Page 39

3. Філософський зміст поняття «світ»

 

Фундаментальним визначенням для філософії є поняття «світ». Поняття «світ» є складним і багатоманітним.

Поняття «світ» людини – це внутрішній світ її існування (почуття, переконання, воля, розум, ціннісні орієнтації); «світ людського буття» - це зовнішній світ людини, її соціальне оточення: суспільно – економічні відносини, культурне середовище; світ речей – це речі, які ми маємо як наслідок предметної діяльності людини; «світ ідей» як у Платона, котрі нібито визначають «світ речей»; «символічний світ» - умовний світ символів, знаків математики, фізики, кібернетики тощо, «мегасвіт», «макросвіт», «мікросвіт» - ними позначаються рівні матеріальної дійсності: мегасвіт – галактика, планети системи. Макросвіт – світ . в якому існує людина. Мікросвіт –матеріальні об’єкти, розміри яких, не перевищують розмірів атомів, елементарних частинок; «потойбічний світ» - нереальний, вигаданий світ;»сакральний світ – священний, той що стосується релігійного культу.

Поняття «загальна картина світу» - означає синтез знань людей про природу, суспільство; «наукова картина світу»це синтез природничих знань про світ, його походження, еволюцію. «Світовідношення» - це спосіб самовизначення людини, її особистісного ставлення до світу; «світогляд», «світоглядна картина світу», а також світоглядні поняття, як «світовідчуття», «світосприйняття», «світорозуміння» - це форми самосвідомості людини, через які вона сприймає, відчуває, усвідомлює, освоює, оцінює зовнішній світ і світ свого буття.

Філософське розуміння світу є найбільш узагальненим, тому у такому розумінні поняття «світ» включає в себе все те, що охоплене (відображене) свідомістю людини як предметно – діяльної істоти.