Page 20

Спеціальне розслідування нещасних випадків

 

Спеціальному розслідуванню підлягають нещасні випадки:

 

l     групові (одночасно з двома і більше потерпілими);

l     із смертельним наслідком.

Про груповий нещасний випадок, нещасний випадок із смертельним наслідком керівник навчального закладу зобов'язаний негайно повідомити:

l     батьків потерпілого або особу, яка представляє його інтереси;

l     лікувально-профілактичний заклад за місцем, де стався нещасний випадок (у разі виявлення отруєнь - місцеву санітарно-епідеміологічну службу);

l     орган управління освітою, інший центральний орган виконавчої влади, засновника (власника), якому підпорядкований навчальний заклад;

l     прокуратуру, орган внутрішніх справ за місцем, де стався нещасний випадок.

 

                   Про кожний груповий нещасний випадок, а також нещасний випадок із смертельним наслідком орган управління освітою за місцезнаходженням навчального закладу протягом доби повідомляє Міністерство освіти і науки України та надсилає матеріали спеціального розслідування в 3-денний термін після закінчення розслідування. Повідомлення передається телеграфом, телефоном або іншим засобом зв'язку (додаток 4).

                   Такі самі повідомлення надсилаються, якщо смерть потерпілого настала під час тимчасового звільнення від занять у навчальному закладі в установленому порядку. У таких випадках спеціальне розслідування здійснюється з використанням матеріалів раніше проведеного розслідування.

 

l     Спеціальне розслідування нещасного випадку, під час якого загинуло від 1 до 4 осіб або травмовано до 10 осіб, проводиться комісією із спеціального розслідування, яка призначається наказом керівника органу управління освітою за місцезнаходженням навчального закладу, за участю представника Міністерства освіти і науки України.

l     Спеціальне розслідування нещасного випадку, під час якого загинуло 5 і більше осіб або травмовано 10 і більше осіб, проводиться комісією із спеціального розслідування, призначеною наказом Міністерства освіти і науки України.

До складу комісії із спеціального розслідування групового нещасного випадку і випадку із смертельним наслідком входять:

l     голова - керівник (заступник) органу управління освітою (уразі загибелі 5 і більше осіб або травмування 10 і більше осіб);

l      керівник (заступник) навчального закладу (у разі загибелі від1 до 4 осіб або травмування до 10 осіб);

Члени комісії:

l     керівник (заступник) навчального закладу;

l     начальник (працівник) служби охорони праці;

l     представник педагогічного колективу;

l     представник Міністерства освіти і науки України;

l     представник профспілки, членами якої є потерпілі.

 

l     Члени комісії із спеціального розслідування мають право одержувати письмові та усні пояснення від працівників навчального закладу та свідків події або проводити їх опитування.

                   Члени комісії із спеціального розслідування повинні зустрітися з потерпілими або членами їх сімей, розглянути і вирішити на місці соціальні питання або внести пропозиції про їх вирішення відповідним органам, а також дати роз'яснення потерпілим(сім'ям) щодо їх прав відповідно до законодавства.

Комісія із спеціального розслідування протягом 10 днів розслідує нещасний випадок і складає акт спеціального розслідування (додаток 5), оформляє інші необхідні документи і матеріали. За потреби встановлений термін розслідування може бути продовжений органом, який утворив комісію із спеціального розслідування.

 

l     Копії актів спеціального розслідування і форми Н-Н (на кожного потерпілого окремо) та наказ керівника навчального закладу за результатами розслідування нещасного випадку направляються до органу управління освітою за підпорядкованістю, який зобов'язаний один примірник направити до Міністерства освіти і науки України, іншого органу центральної виконавчої влади, засновника (власника), якому підпорядкований навчальний заклад.

l     витяг з журналу про проходження потерпілим навчання та інструктажів з охорони праці, безпеки життєдіяльності;

l     медичний висновок про характер і тяжкість ушкоджень, що заподіяні потерпілому, або причини його смерті;

l     висновок експертної комісії (якщо така була створена) про причини нещасного випадку, результати лабораторних та інших досліджень, експериментів, аналізів тощо.

 

На вимогу комісії із спеціального розслідування адміністрація зобов'язана:

l     запросити для участі в розслідуванні нещасного випадку спеціалістів-експертів, з яких може створюватись експертна комісія;

l     зробити фотознімки пошкодженого об'єкта, місця нещасноговипадку та подати інші необхідні документи;

l     провести технічні розрахунки, лабораторні дослідження, випробування та інші роботи;

l     надати транспортні засоби та засоби зв'язку, необхідні для роботи комісії з розслідування;

l     забезпечити друкування, розмноження у необхідній кількості матеріалів спеціального розслідування.

Керівник навчального закладу, органу управління освітою, якому підпорядкований навчальний заклад, зобов'язаний:

l     У п'ятиденний термін розглянути матеріали спеціального розслідування нещасного випадку і видати наказ про вжиття запропонованих комісією із спеціального розслідування заходів щодо запобігання подібним випадкам;

l     притягти до відповідальності осіб, які допустили порушення законодавчих та нормативних актів з охорони праці, вимог безпеки проведення навчально-виховного процесу;

l     письмово повідомити орган управління освітою за підпорядкованістю про виконання зазначених заходів

                   Відомості про всі нещасні випадки за підсумками року, оформлені актами за формою Н-Н, узагальнюються у звіті (додаток 6 форма НВ) надсилаються:

 

l     навчальним закладом до місцевого органу управління освітою (первинний звіт);

l     органи управління освітою на місцях складають зведений звіт, який надсилають органам управління освітою за підпорядкованістю.

                  

                   Керівник навчального закладу несе відповідальність за достовірність зазначених у звіті відомостей відповідно до законодавства.

                   Контроль за правильним і своєчасним розслідуванням і обліком нещасних випадків, що трапились з вихованцями, учнями під час навчально-виховного процесу, а також за виконанням заходів щодо усунення причин нещасних випадків здійснюють:

l     Міністерство освіти і науки України;

l     центральні органи виконавчої влади;

l     органи управління освітою на місцях, яким підпорядковані навчальні заклади.