Page 9

6. Функції філософії

 

Філософія відіграє важливу роль у суспільстві, насамперед у розвитку суспільної свідомості, та й самої людини, її сутнісних сил. Свідченням цього є найважливіші функції філософії.

Функція (від лат. – виконання, звершення) – спосіб діяння якоїсь системи,органу, котрий спрямований на досягнення певного результату. Філософія як форма суспільної свідомості, як система певних знань, законів і принципів має досить вагомий функціональний потенціал.

Найважливішими з них є світоглядна , методологічна, виховна , пізнавальна. Світоглядна функція філософії виявляється в тому, що вона осмислює і обґрунтовує світоглядні ідеали, накреслює шляхи їх досягнення. У філософії відбувається пізнання світоглядних проблем, виробляється понятійний інструментарій для аналізу і порівняння різних світоглядів, для обґрунтування переваг одного світогляду над іншим. Порівняння, обґрунтування неоднакових підходів до світу дає здійснюється за допомогою загальних законів мислення, що і дає можливість виконувати світоглядну функцію.

Методологічна функція вказує на шляхи дослідження, пізнання та перетворення дійсності. Виробляє загальні принципи і норми пізнавальної діяльності. Філософія пропонує метод діалектики з його вихідними настановами аналізу всіх природних, соціальних і духовних процесів із визнання універсального зв’язку всіх явищ , процесів, предметів їх розвитку як прояву єдності протилежних сил і тенденцій, переходу кількісних змін в якісні та іншими.

Виховна функція прищеплює інтерес і смак до самовиховання, сприяє посиленню потягу людини до самовдосконалення, творчого підходу до життя, пошуку смислових сенсів.

Пізнавальна функція озброює людину орієнтирами в пізнавальній діяльності, критеріями та ознаками правильного руху на шляху до дійсних, достовірних знань.