Відділення спеціальності 133 «Галузеве машинобудування» ( «Виробництво сільськогосподарських машин»)

Завідувач відділення: Гончаренко Олена Олександрівна, викладач вищої категорії, викладач-методист

Телефон: (03352) 5-53-90

Адреса: вул. Заводська, 23, м. Ковель, Волинська обл.

E-mail: kovel_koledg@ukr.net

 

 

Підготовка фахівців

Ковельський промислово-економічний коледж Луцького НТУ – державний навчальний заклад І рівня акредитації. Згідно з ліцензією (серія АД №072670) Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України на відділенні готують фахівців за такими напрямами та спеціальностями:

 

Підготовка фахівців зі спеціальності 133 «Галузеве машинобудування» ( «Виробництво сільськогосподарських машин») в Ковельському промислово-економічному коледжі Луцького НТУ здійснюється відповідно до Галузевого стандарту вищої освіти України, освітньо-професійної програми (ОПП) підготовки освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст», затвердженої Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України та освітньо-кваліфікаційної характеристики (ОКХ) фахівця, яка визначає цілі вищої освіти та професійної підготовки, місце фахівця в структурі галузей економіки держави і вимоги до його компетентності, інших соціально важливих властивостей та якостей. В 2013 році коледж успішно пройшов повторну акредитацію зі спеціальності 133 «Галузеве машинобудування» ( «Виробництво сільськогосподарських машин»), що дає право і надалі проводити підготовку фахівців. На сьогодні ліцензований обсяг прийому абітурієнтів за даною спеціальністю становить: на денну форму 55 чоловік, на заочну ‑ 40.

 

Історична довідка

Ковельський промислово-економічний коледж ЛНТУ є правонаступником Ковельського машинобудівного технікуму, створеного як самостійний навчальний заклад з вечірньою формою навчання наказом Міністра машинобудування для тваринництва та кормовиробництва СРСР від 11 вересня 1978 за №228. До 1984 року технікум здійснював підготовку фахівців за такими спеціальностями: 0415 «Ковальсько-штампувальне виробництво» та 0515 «Сільськогосподарські машини». Внаслідок реорганізації навчального закладу з 1984 року ці спеціальності були акредитовані на денній формі навчання. Спеціальність «Виробництво сільськогосподарських машин» була ліцензована на базі Ковельського машинобудівного технікуму у 1984 році для студентів денної та заочної форм навчання. З моменту заснування навчального закладу відділення очолювали: Литвинюк Н.П., Гуменна О.С., Попова Л.О., Шульган С.П., Манелюк Б.М., Цехов О.А. З 01.09.2011 року наказом Луцького НТУ №13-18-32 від 01.09.2011 р. на посаду завідувача денним відділенням спеціальності 5.05050308 «Виробництво сільськогосподарських машин» з посади методиста був переведений Русаков Д.С. У зв’язку із подальшим реформуванням освіти в Україні денне і заочне відділення було об’єднане в одне єдине.

З історії становлення та розвитку

спеціальності «Виробництво сільськогосподарських машин»

 

Хто не знає своєї історії, той не має майбутнього

 

Становлення та розвиток спеціальності є невід’ємною частиною історії існування та функціонування самого навчального закладу та базового підприємства – заводу «Ковельсільмаш».

У 1970 році випустив свою першу партію продукції один з найбільших промислових підприємств Волині – завод «Ковельсільмаш». Спеціалізацією заводу на той час було виробництво ланцюгів, штамповок і гарячих поковок, сільськогосподарської техніки. Завод розбудовувався, і гостро постала проблема забезпечення виробництва кваліфікованими робітниками таких професій як токар, фрезерувальник, слюсар-ремонтник та спеціалістами середньої ланки. Для вирішення цієї проблеми у 1967 році було відкрито Міське професійно-технічне училище №7 (сьогодні Ковельський професійний ліцей), а 11 вересня 1978 року наказом Міністра машинобудування для тваринництва та кормовиробництва СРСР за номером 228 був створений машинобудівний технікум з вечірньою формою навчання.

Цього ж місяця, на дошці оголошень біля прохідної заводу «Ковельсільмаш» вивісили повідомлення для ознайомлення машинобудівників з рішенням Міністерства про відкриття на базі заводу вечірнього машинобудівного технікуму та умови прийому до закладу.

Навчальні кабінети та лабораторії були розміщені в просторих кімнатах четвертого та п’ятого поверхів адміністративно-побутового корпусу заводу №2. Поруч знаходилась і бібліотека, актова зала на 250 чоловік. Лише на обладнання було витрачено понад 15 тисяч карбованців. Підготовку фахівців планувалось здійснювати за такими спеціальностями: 0415 «Ковальсько-штампувальне виробництво» з терміном навчання три роки і сім місяців; 0515 «Сільськогосподарські машини» з терміном навчання три роки і три місяці.

Склавши вступні іспити, 120 кращих виробничників «Ковельсільмашу» стали студентами технікуму, серед них багато відомих нам прізвищ, які в подальшому обіймали високі чини і посади, в тому числі були і депутатами міської та верховної ради. З врахуванням змін роботи на заводі заняття планувалось проводити в ранці і у вечірні години.

30 листопада відбулось урочисте відкриття вечірнього технікуму. Директор технікуму, Кішман Євген Олександрович, тепло поздоровив колектив з початком першого навчального року у першому в Ковелі середньо-технічному навчальному закладі, а також привітав вступників з радісною подією у їхньому житті.

В рамках урочистостей слово було надано директору заводу «Ковельсільмаш» Дворжаку Володимиру Андрійовичу. У вітаннях директор акцентував увагу на перспективах розвитку підприємства та потребі у спеціалістах з хорошою технічною підготовкою, яких буде готувати саме технікум. Також директор поділився планами на майбутнє, а саме про будівництво навчального корпусу на 720 місць, гуртожитку на 450 мешканців та інших приміщень з тим, щоб у 1981 році технікум міг перейти у власну будівлю та відкрити денну форму навчання.

30 листопада пролунав символічний дзвінок, а 1 грудня 1978 року дзвінок після трудової зміни покликав машинобудівників за парти. З перших днів створення технікуму почав формуватися і колектив працівників – однодумців і ентузіастів: Кішман Є.О., директор, Корнелюк Д.П., заступник директора, Пужицька К.Д., бухгалтер, Богданова Г.В., секретар-друкарка, викладачі Щесюк В.В., Шкандрій Л.Й., Гончаренко С.П., Кіпень О.Г. та інші.

У 1980 році розпочалося будівництво комплексу машинобудівного технікуму. Новий, світлий навчальний комплекс звели працівники управління «Ковельпромбуд» за рахунок базового підприємства – заводу «Ковельсільмаш». Кошторисна вартість цих приміщень разом з обладнанням перевищувала три мільйони карбованців. В тому, що будівництво було завершене за порівняно короткий термін, велика заслуга належала директору заводу Ткачуку Мирону Дмитровичу і заступнику директора з капітального будівництва Нефедову Анатолію Івановичу. Проектом було передбачено навчальний корпус на 24 кабінети і лабораторії, 6 майстерень, актовий зал, їдальня, бібліотека з читальним залом. Поруч – дев’ятиповерховий гуртожиток на 344 студентських місця, котельня, спортивне містечко, тир тощо.

Наказом Міністра машинобудування для тваринництва та кормовиробництва СРСР від 25 липня 1984 року за номером 192 технікум було реорганізовано і відкрито денну форму навчання. Назву Ковельський вечірній машинобудівний технікум було змінено на Ковельський машинобудівний технікум.

1 вересня 1985 року, на честь 40-річчя Великої Перемоги, було введено в експлуатацію комплекс машинобудівного технікуму. Це була подія обласного, а можливо і всесоюзного масштабу. На урочистому мітингу з привітаннями виступили представники влади, заступник Міністра машинобудування для тваринництва та кормовиробництва СРСР Поліс С.Д., директор заводу «Ковельсільмаш» Ткачук М.Д., випускники технікуму, яких на той момент технікум випустив вже 368 чоловік, з них за спеціальністю «Сільськогосподарські машини» – 187. Заслужений будівельник УРСР Ткачук С.Д. від імені колективу «Ковельпромбуд» вручив господарям технікуму символічний ключ від нової споруди, який і сьогодні є нашим невід’ємним талісманом свята першого вересня. Перший дзвоник покликав до лав закладу денного відділення 150 студентів при потужності технікуму у 660 чоловік студентства.

Для підготовки висококваліфікованих спеціалістів, заклад потребував викладачів, які б мали відповідну фахову освіту і досвід роботи на виробництві, особливо для викладання спеціальних дисциплін. У розв’язанні цієї проблеми велику допомогу надало базове підприємство, яке направило на роботу викладачами, майстрами виробничого навчання досвідчених, висококваліфікованих інженерно-технічних працівників: Цехова О.А., Попова О.Б., Русакова С.О., Пастушка П.В., Ланецького А.О., Марчука Д.Ц. та інших.

У 1988 році в технікумі відбувається перший випуск спеціалістів денної форми навчання. 59 юнаків і дівчат отримали дипломи техніків-механіків сільськогосподарського виробництва. Це студенти 401«Д» та 402«Д» груп. З 1988 по 2014 роки на спеціальності було випущено 1694 фахівця, які працювали чи працюють на базовому підприємстві ПАТ «Ковельсільмаш», АТ «Автомобільна Компанія «Богдан Моторс», ВАТ «Рожищесільмаш», ПАТ «СКФ Україна», ПАТ «Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе», Державне підприємство «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» та на інших підприємствах Волинської області та України.

Сьогодні Ковельський промислово-економічний коледжу Луцького НТУ є одним з найвідоміших і перспективних вищих навчальних закладів України. Пройшовши низку реорганізацій та підпорядкувань коледж і надалі успішно здійснює підготовку молодших спеціалістів зі спеціальності «Виробництво сільськогосподарських машин». Навчально-виховний процес на спеціальності 5.05050308 «Виробництво сільськогосподарських машин» забезпечує 27 викладачів, з них 18 (66,7%) – з вищою кваліфікаційною категорією, 3 (11,1%) – з I кваліфікаційною категорією, 4 (14,8%) – з II кваліфікаційною категорією, 7 викладачів (25,9%) мають педагогічне звання «викладач-методист», 5 (18,5%) – «старший викладач».

Слід відмітити і значення практичної підготовки для студентів спеціальності. Практична підготовка в коледжі є обов’язковою складовою навчально-виховного процесу і сприяє зростанню кваліфікації студентів відповідно до освітньо-кваліфікаційної характеристики молодшого спеціаліста. Мета практики – закріпити і поглибити знання, отримані в процесі навчання, залучити студентів до виробничої, організаторської та трудової діяльності в сучасних умовах.

За часи навчання студенти спеціальності пройшли виробничі технологічні та переддипломні практики на «Ковель та Рівносільмаші», «П’ятигорськсільмаші», «Орловському заводі шестерень», «Сизраньсільмаші» «Харківському тракторному заводі», «Мінському та Кременчуцькому автомобільних заводах», «Дніпропетровському південному машинобудівному та комбайновому заводах», «Луцькому автомобільному заводі» тощо. За надання допомоги у виконанні державних виробничих планів підприємств, на адресу керівництва навчального закладу була надіслана не одна подяка, а студенти отримали грошові винагороди, підвищили розряди верстатників, були нагороджені почесними грамотами. Кращим студентам оголошені подяки за високу виробничу дисципліну та добросовісне відношення до праці.

Дисципліни, які вивчаються на спеціальності

з циклу професійної та практичної підготовки ОПП

 

«Гідравліка, гідро- та пневмоприводи»; «Охорона праці в галузі»; «Конструювання деталей машин»; «Конструкції, основи теорії та розрахунок сільськогосподарських машин»; «Основи обробки матеріалів, верстати і інструмент»; «Технологія сільськогосподарського машинобудування»; «Системи автоматизованого проектування»; «Механізація та автоматизація виробничих процесів»; «Основи підприємництва і управлінська діяльність»; «Експлуатація тракторів та сільськогосподарських машин»; «Будова та експлуатація автомобілів»; «Обчислювальна техніка».

 

Матеріальне забезпечення навчального процесу

Коледж розміщений на території 4,7 га. Його комплекс складається з триповерхового навчально-побутового корпусу, навчально-виробничих майстерень, дев’ятиповерхового гуртожитку, спортивної бази, котельні та гаражів.

Кабінети та лабораторії, які розміщені в навчально-побутовому корпусі та навчально-виробничих майстернях обладнані відповідно до вимог діючих навчальних планів. Для проведення лекцій та лабораторно-практичних занять на спеціальності задіяні мультимедійні аудиторії та комп’ютерні класи, лабораторії: «Електротехніки і електроніки», «Фізики», «Комп’ютеризації виробництва», «Обчислювальної техніки та програмування», «Комп’ютерних систем», «Хімії», «Обробки матеріалів та автомобільних двигунів», «Металорізальних верстатів», «Приводів технологічного устаткування». Навчальні кабінети та лабораторії оснащені необхідним навчально-методичним забезпеченням: навчальною та довідковою літературою, відповідними методичними посібниками, навчальними моделями, плакатами, планшетами, тощо. В навчальних кабінетах, лабораторіях, майстернях використовуються засоби мультимедіа, комп’ютерна техніка, програмуючі калькулятори, діапроектори, кодоскопи, епіпроектори, телевізори, магнітофони і програвачі, тощо. В навчальному процесі використовується близько 300 діючих моделей машин і механізмів, які виготовлені студентами під час виконання курсових та дипломних проектів. Навчально-виробничі майстерні розміщені в окремих корпусах. Механічна, слюсарна, монтажно-демонтажна, фрезерна та токарна майстерні, відділення верстатів з ЧПК, зварювальна дільниця дають можливість проводити різні види практик зі студентами, зокрема: слюсарно-механічна практика, практика на здобуття робітничої професії та виробнича технологічна. У навчально-виробничих майстернях встановлено 60 одиниць сучасного металорізального обладнання, в тому числі чотири верстати з ЧПК. При кабінетах і лабораторіях працюють предметні гуртки. Робота в гуртках ведеться згідно з планами, що розглядаються і затверджуються на засіданнях методичних циклових комісій. Основними напрямками роботи гуртків є участь у створенні і реконструкції навчально-матеріальної бази кабінетів і лабораторій; виготовлення наочних посібників, макетів, стендів; ремонт навчального обладнання. Члени гуртків беруть активну участь в олімпіадах з різних предметів, конференціях, конкурсах.

 

Кадрове забезпечення навчального процесу

Рівень кваліфікації керівного складу Ковельського промислово-економічного коледжу Луцького НТУ та кадрове забезпечення спеціальності 5.05050308 «Виробництво сільськогосподарських машин» здатні забезпечити якісну підготовку фахівців та відповідають чинним вимогам. На спеціальності працює колектив з досвідчених висококваліфікованих викладачів. Навчально-виховний процес на спеціальності 5.05050308 «Виробництво сільськогосподарських машин» забезпечує 27 викладачів, з них 18 (66,7%) – з вищою кваліфікаційною категорією, 3 (11,1%) – з I кваліфікаційною категорією, 4 (14,8%) – з II кваліфікаційною категорією, 7 викладачів (25,9%) мають педагогічне звання «викладач-методист», 5 (18,5%) – «старший викладач». Підвищення кваліфікації викладачів здійснюється при відповідних кафедрах Луцького національного технічного університету, Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Львівського національного аграрного університету, на базі Волинського обласного інституту післядипломної освіти, на базовому підприємстві ПАТ «Ковельсільмаш» тощо. Протягом 2008-2012 років всі викладачі випускної методичної комісії спеціальності «Виробництво сільськогосподарських машин» пройшли курси підвищення кваліфікації та стажування при відповідних кафедрах вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації. Випускна методична комісія підтримує дружні стосунки із спорідненими комісіями, кафедрами і факультетами профільних ВУЗів України та країн СНД.

 

Методичне забезпечення навчального процесу

Для організації методичної роботи, підвищення теоретичного рівня та ділової кваліфікації викладачів, вивчення і впровадження новітніх педагогічних технологій, удосконалення навчально-виховного процесу в коледжі діє випускна методична комісія зі спеціальності 5.05050308 «Виробництво сільськогосподарських машин». Очолює комісію досвідчений фахівець, викладач вищої категорії, викладач-методист Попов Олександр Борисович. На засіданнях комісії розглядаються різноманітні питання, що стосуються погодження плануючої та навчально-методичної документації, тематики курсового та дипломного проектування, розробки та впровадження в навчальний процес заходів, спрямованих на забезпечення якісної підготовки фахівців і чіткої організації навчального процесу, розробки методик викладання навчальних дисциплін, проведення лекційних, практичних, лабораторних, семінарських та індивідуальних занять. Відповідно до освітньо-професійної програми та навчального плану спеціальності викладачі розробляють та вдосконалюють робочі програми навчальних дисциплін, що викладаються. Всі програми дисциплін, за якими готують студентів, відповідають Галузевому стандарту вищої освіти України, розробленого робочою групою фахівців для освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» спеціальності 5.05050308 «Виробництво сільськогосподарських машин». Загальна кількість дисциплін, що вивчаються за освітньо-професійною програмою підготовки молодшого спеціаліста становить 33.

Навчання зорієнтовано на поглиблене опанування академічних знань та розвиток уміння творчо застосовувати їх на практиці. Викладачі випускної методичної комісії постійно розробляють нове навчально-методичне забезпечення, що сприяє швидкому впровадженню новітніх знань у навчальний процес. З метою систематизації, поглиблення і закріплення теоретичних і практичних знань з фахових дисциплін навчальним планом передбачено виконання двох курсових проектів з дисциплін: «Конструювання деталей машин», «Технологія сільськогосподарського машинобудування» та курсової роботи з дисципліни «Економіка, організація та планування виробництва». Щороку вдосконалюється структура і зміст курсових та дипломних проектів, що відображається у методичних вказівках до виконання та оформлення дипломних проектів. Під час виконання курсових та дипломних проектів використовується сучасна комп’ютерна техніка та відповідне програмне забезпечення. Студенти мають можливість працювати з ліцензійною програмою «Компас 3D-V14», яка дає можливість виконувати розрахункову та графічну частину проектів. В коледжі є в наявності засоби широкоформатного друку, які дають можливість виконувати друк графічної частини у форматах А1, А2 та А3.

 

Науково-дослідна робота

Викладачі спеціальності активно займаються науково-дослідною роботою. У 2010 році здобув науковий ступінь кандидата технічних наук Бабарика Степан Федорович, заступник директора з навчально-виробничої роботи. Завідувач відділення, викладач технічних дисциплін Русаков Д.С. продовжує працювати над дисертаційним дослідженням процесу гранулювання органо-мінеральних добрив. Переважна більшість викладачів займається науково-пошуковою роботою з дослідження проблемних питань навчально-виховного процесу вищої школи. Є бажаючі займатись науковими дослідженнями при аспірантурі Луцького НТУ. Викладачі відділення активно беруть участь в обласній виставці передового педагогічного досвіду «Творчі сходинки педагогів Волині» та у конкурсі «Краща методична розробка Луцького НТУ», на яких їхні доробки отримують високу оцінку компетентного журі в різних номінаціях, відзначають грамотами й подяками управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації та Луцького НТУ.

 

Студенти і випускники

Під керівництвом досвідчених викладачів (Попова Олександра Борисовича, Бабарики Степана Федоровича, Русакова Сергія Олексійовича, Вонсицького Вячеслава Мартиновича, Русакова Дениса Сергійовича) студенти займаються науково-дослідною та науково-пошуковою роботою, постійно беруть участь у міжнародному конкурсі «Будущие АСы КОМПьютерного 3D-моделирования». Студенти відділення постійно займають призові місця у даному конкурсі і нагороджуються грамотами та дипломами за професійне володіння комп’ютером та системою тривимірного моделювання КОМПАС-3D. До таких студентів належать Клок Богдан, Стасюк Віталій, Матчук Андрій, Панасюк Ігор, Ребрик Юрій, Богдан Вадим, Приходько Павло та інші.

За роки роботи колективом коледжу було випущено понад 4000 фахівців. Випуск молодших спеціалістів денної форми навчання зі спеціальності «Виробництво сільськогосподарських машин» у коледжі розпочато з 1988 року. За цей час для народного господарства було випущено понад 1000 фахівців, які працюють на підприємствах агропромислового комплексу, в тому числі на базовому підприємстві ПАТ «Ковельсільмаш», АТ «Автомобільна Компанія «Богдан Моторс», ВАТ «Рожищесільмаш», ПАТ «СКФ Україна», ПАТ «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе», Державне підприємство «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», у науково-дослідних та вищих навчальних закладах, митній службі, комерційних структурах та на інших підприємствах Волинської області та України. Серед випускників коледжу є керівники підприємств, заступники директорів, начальники цехів, технічних відділів, майстри виробництва, тощо.

 

Міжнародна співпраця

Міжнародне співробітництво є одним з пріоритетних напрямків діяльності Ковельського промислово-економічного коледжу Луцького НТУ взагалі та випускних методичних комісій технічного спрямування, зокрема. Завдяки такій співпраці наш заклад має можливість збагатити свій навчальний та науковий потенціал шляхом переймання та використання кращого світового досвіду, сприяє розповсюдженню в світі досягнень наших науковців, педагогів та студентів в області освіти, науки і техніки.

Науковці, викладачі та студенти спеціальності постійно беруть участь у міжнародних конференціях та конкурсах з метою налагодження міжнародних зв’язків, які охоплюють практично всі напрямки роботи випускної методичної комісії зі спеціальності: навчально-методичну, наукову, соціальну, виховну роботу та культурно-просвітницьку діяльність.

Ковельський промислово-економічний коледж Луцького НТУ вже понад 9 років тісно співпрацює з групою компаній АСКОН (найбільший російський розробник програмного забезпечення для інженерної діяльності), що протягом 22 років, як один з напрямків діяльності, реалізує стратегічну програму підтримки освіти і науки країн СНД. В даний час більше 1200 навчальних закладів країн СНД використовують професійне програмне забезпечення АСКОН в навчанні та наукових дослідженнях, в тому числі і КПЕК Луцького НТУ. За допомогою системи КОМПАС-3D на спеціальності виконується графічна частина курсових і дипломних проектів, лабораторні та практичні роботи з креслення, технічної механіки, конструювання деталей машин, стандартизації, технології с/г машинобудування тощо.

У 2010 році наш коледж став учасником Міжнародного проекту «Передовые компьютерные технологии – будущим технологам Украины». Викладачі спеціальності почали досліджувати можливості використання в навчальному процесі програмного забезпечення САПР ТП ВЕРТИКАЛЬ 2011 (продукт компанії АСКОН). Сьогодні, під керівництвом викладачів, факультативно, студенти вчаться проектувати технологічні процеси в системі САПР ТП ВЕРТИКАЛЬ з дисциплін: «Технологія сільськогосподарського машинобудування», «Основи обробки, верстати та інструмент», «САПР» тощо. Викладачі спеціальності намагаються впровадити в навчальний процес принцип комплексного використання систем: ЛОЦМАН: PLM, КОМПАС-3D і ВЕРТИКАЛЬ, довідників «Материалы та Сортаменты», що дозволить змоделювати в умовах навчальної лабораторії роботу конструкторського, технологічного або проектного бюро.

Дев’ятий рік поспіль студенти спеціальностей «Виробництво с/г машин» та «Обслуговування та ремонт автомобілів і двигунів» беруть участь у міжнародному конкурсі «Будущие АСы КОМПьютерного 3D-моделирования». Студенти постійно займають призові місця та нагороджуються цінними подарунками, грамотами та кубками.

Під час відвідування викладачами відділення науково-практичних семінарів, конкурсів, майстеркласів та трейнінгів від компанії АСКОН було започатковано співпрацю та укладено договір про науково-технічне та творче співробітництво між Бійським технологічним інститутом Алтайського державного технічного університету (Росія) та Ковельським промислово-економічним коледжем Луцького НТУ. Співпраця між сторонами сприяє збагаченню існуючого науково-методичного рівня коледжу та найповнішому використанню інтелектуального та наукового потенціалу науково-педагогічних працівників та студентів.

Ведуться роботи з узгодження пунктів договору про науково-технічне та творче співробітництво між КПЕК Луцького НТУ та Холмським механічним технікумом.