Page 26

ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА

 

Електрика промислова, статична і атмосферна.

 

l     Промислова електрика — це електричний струм, який виробляється промисловими установками та індивідуальними джерелами струму для використання на виробництві та в побуті. Промислова електрика виробляється електричними генераторами на електростанціях та гальванічними елементами  в акумуляторах.

l     Статична електрика — це заряди електрики, що накопичуються на виробничому обладнанні, речах побуту, на тілі чи одязі людини внаслідок контактного або індуктивного впливу. Сила струму даного виду електрики, як правило, дуже мала, але потенціал напруги може бути досить великим. Внаслідок цього статична напруга може стати небезпечною для життя людини, як на виробництві, так і в побуті.

l     Атмосферна електрика — це явище природи, пов'язане взаємодією електричних зарядів, що утворюються внаслідок електризації грозових хмар під час руху потужних повітряних потоків. Різні частини грозової хмари несуть заряди різних знаків.

 

Накопичення зарядів статичної електрики відбувається під час:

 

l     наливання електризуючих рідин (етилового ефіру, бензину, етилового і метилового спирту, бензолу) в незаземлені резервуари, цистерни;

l     протікання рідини по трубах, ізольованих від землі або по гумових шлангах (із збільшенням швидкості витікання рідини величина заряду і його потужність збільшується);

l     очищення тканин, забруднених діелектричними рідинами та подібних процесів;

l     перемішування речовин у змішувачах.

 

Основні параметри струму: напруга і сила струму.

 

l     Величина напруги, яка використовується:

l     0 - 42 В — для індивідуального освітлення і ручного електроінструменту при роботі в небезпечних виробничих зонах;

l     127, 220 В — для освітлення і ручного інструменту в промисловості та побуті;

l     380 В — величина напруги, яка використовується для промислового устаткування;

l     380 В і вище — величина напруги, що застосовується для передачі електричного струму електролініями на відстань.

l     Аналіз нещасних випадків на виробництві свідчить, що електротравматизм складає близько 1% від їх загальної кількості, але серед нещасних випадків із смертельними наслідками електротравми складають до 40%, посідаючи одне з перших місць, причому близько 90 % смертельних уражень електричним струмом трапляється в електроустановках напругою 127 - 380 В.

Основні причини нещасних випадків:

l     допуск до роботи осіб, які не мають кваліфікаційної групи з електробезпеки;

l     допуск до роботи осіб, які не знають приміщень і зовнішніх установок за ступенем небезпеки ураження електрострумом;

l     робота на електроустановках і електроінструментом без заземлення, занулення, без перевірки опору ізоляції в мережах споживачів електроструму;

l     робота без зняття напруги, без засобів колективного та    індивідуального захисту;

l     робота без наряду-допуску;

l     нерегулярне навчання та переатестація персоналу, який       обслуговує електромережі та електроустановки;

l     допуск до роботи осіб без медичного огляду.

l     До нещасних випадків призводить також застосування в особливо небезпечних приміщеннях і приміщеннях підвищеної небезпеки напруг понад 42 В.

 

Крокова напруга

 

l     Крокова напруга виникає при замиканні лінії на землю при обриві, або при пробої ізоляції електричної установки. Від точки замикання струм розтікається в усі сторони, створюючи напруженість.

Величина напруги залежить від:

l     віддалі до епіцентру;

l     віддалі між точками дотику з землею.